Zmienił się regulamin forum (dodaliśmy informacje o cookies/RODO)

Najbliższe wydarzenia:


Na stałe zmieniamy komunikator na Discord'a




NOSAT: Każdy czwartek godz.: 20:30/21:00




Pancerna niedziela - Każda niedziela godz. 20:00




Dywizja Piechoty SoC - Wznowienie działania - każdy piątek i sobota o godz.: 20:00


Po więcej infromacji zapraszamy na Discorda: https://discord.gg/X8xH3dP

Problem ze sprzetem

Pogaduchy po południu przy filiżaneczce herbatki z prądem i sucharze dnia ;)
Awatar użytkownika
LTKLpl

ŻOŁD Pilot Dinozaur 2013 Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 653
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Medals: 4
Postać PlanetSide 2: LTKLpl

Problem ze sprzetem

Post autor: LTKLpl » 13 maja 2016, 23:13

Przeniesione z tematu o zgrupowaniach lotniczych jako offtop. Ltk'owi przegrzewa się komp i przez to płacze. Pisał ltk.

Rzesz kuźwa chyba Vanu siedziało mi na kompie pod moją nieobecność, bo chłodzenie procka zaczyna doprowadzać do temperatur rzędu 80 stopni, gdy nic się nie dzieje. Jako, że niemożliwe jest granie a co dopiero dowodzenie z lapa po najnowszych aktualizacjach, a nowy cooler przyślą dopiero za parę dni, najbliższe Zgrupowanie będzie się musiało nie odbyć.

Aż dziw bierze, bo jeszcze tydzień temu śmigałem bez problemu, ale fakty pozostają faktami :(
Obrazek

Awatar użytkownika
Niesyto

Dinozaur 2012 Baretka NOSAT
Posty: 391
Rejestracja: 19 paź 2013, 15:16
Medals: 2
Postać PlanetSide 2: Niesyto

Re: Zgrupowania Lotnicze

Post autor: Niesyto » 14 maja 2016, 0:51

LTK próbowałeś czyścić proca? Wyskrobać kurz z radiatora po zdjęciu wentylatora? Jak ja tak zrobiłem to mi temperatura spadła o 25-20 stopni.

Awatar użytkownika
LTKLpl

ŻOŁD Pilot Dinozaur 2013 Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 653
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Medals: 4
Postać PlanetSide 2: LTKLpl

Re: Zgrupowania Lotnicze

Post autor: LTKLpl » 14 maja 2016, 3:40

Obie czynności wykonałem, jednak u mnie rezultaty nie są tak dobre, proc wciąż się gotuje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Niesyto

Dinozaur 2012 Baretka NOSAT
Posty: 391
Rejestracja: 19 paź 2013, 15:16
Medals: 2
Postać PlanetSide 2: Niesyto

Re: Zgrupowania Lotnicze

Post autor: Niesyto » 14 maja 2016, 13:51

A paste wymieniłeś? Poza tym, sprawdź w HWMonitor czy ci wiatraki działają na 100% bo coś się mogło spieprzyć że się nie kręcą na maksymalnych obrotach

Awatar użytkownika
LTKLpl

ŻOŁD Pilot Dinozaur 2013 Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 653
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Medals: 4
Postać PlanetSide 2: LTKLpl

Re: Zgrupowania Lotnicze

Post autor: LTKLpl » 14 maja 2016, 15:06

Mhm, chyba prościej i szybciej będzie jak opiszę wszystko od początku.

Zasadniczo mam 3 wiatraki w kompie: od karty graficznej, które dla historii nie mają zapewne znaczenia, od CPU i dodatkowy, wycyganiony od kumpla wentylator w miejscu napędów dysków optycznych. Wentylem dodatkowym zarządza SpeedFan z ustawioną automatyczną kontrolą prędkości a wentyl CPU chodzi cały czas na 100%. Ot, tak działającego go dostałem, a że cichy a w tamtych latach nie bardzo przejmowałem się kwestiami optymalizacji to się utarło.

Wczoraj, jak co piątek odpalam machinę, odpalam SpeedFana i dodatkowy wentyl zaczyna wyć. Odpalam okno programu, Jezus Maria 80 stopni na procesorze. Wyłączam wszystko, pacjenta na stół operacyjny i rozkręcamy. Wentyl CPU wyjęty, wyczyszczony, stara pasta usunięta i w tym momencie pomyślałem, że czas zmienić cooler, bo już wcześniej obecny łapałem na nieco za niskiej efektywności pod pełnym obciążeniem. Nowej pasty nie nakładałem, również z powyższego powodu, nowy cooler przyjdzie z własną pastą. Poza tym z tego co widziałem z losowych benchmarków, pasta owszem pomaga, ale gdy cooler dupa to i pasta dużo nie podziała. Pomyślałem, że może któryś kabel zablokował wentylator, więc ogarnąłem, włożyłem z powrotem i odpalamy BIOS'a. CPU Fan 2000 obrotów, czyli max dla tego sprzętu, dodatkowy na 50% mocy, czyli typowo by nie robił mi za dużej dyskoteki, zanim kontroli nie przejmie SpeedFan. I niestety, ale temperatura powoli, ale nieubłaganie wspinała się do 80 stopni.

Moja diagnoza jest taka, że przez radosne zasuwanie na pełnych obrotach cooler zaczyna przechodzić na w sumie zasłużoną emeryturę, bo służył w ten sposób długo. Bardziej szanować nowy a może posłuży drugie tyle :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Czak Noriz

Diamentowy Karabin Certyfikowany Medyk Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 528
Rejestracja: 15 lis 2014, 18:41
Medals: 3
Lokalizacja: Szczecin Abandoned Offices
Postać PlanetSide 2: CzakNoriz

Re: Problem ze sprzetem

Post autor: Czak Noriz » 14 maja 2016, 19:11

Pasta to podstawa, choćbyś miał nie wiem jak chujowy stockowy went. Nawet zwykła ceramiczna. Jak zdejmujesz radiator to musisz wymienić pastę. Kiedyś nałożyłem za mało i miałem taki sam problem z przegrzewaniem się procka, mimo, że wenty działały na 100% mocy.
Obrazek

IN CASE OF EMERGENCY BREAK THE GLASS AND CALL YOUR MAX UNIT

PolishFalcon

Diamentowy Karabin Dinozaur 2013 Certyfikowany Medyk Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 862
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:22
Medals: 4
Lokalizacja: Wrocław
Postać PlanetSide 2: PolishFalcon

Re: Problem ze sprzetem

Post autor: PolishFalcon » 14 maja 2016, 20:05

Ja wyczyscilem wiatraczke polozylem paste i narawde duzo lepiej
KEEP CALM AND RALLY ON MY WAYPOINT!

Awatar użytkownika
LTKLpl

ŻOŁD Pilot Dinozaur 2013 Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 653
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Medals: 4
Postać PlanetSide 2: LTKLpl

Re: Problem ze sprzetem

Post autor: LTKLpl » 14 maja 2016, 20:27

To nie wiem co ja właściwie oglądałem, najwidoczniej dawno i nieprawda :D Wysmarowałem jakimiś resztkami pasty, która oczywiście skończyła się w trakcie i... 36 stopni :D W BIOS'ie. Po pełnym rozruchu 55, czyli planetę strach odpalić, ale przynajmniej youtuba obejrzę na dużym ekranie. Dość zaskakujący rezultat, bo po pierwszym demontażu pasta wcale nie wyglądała jak coś co należy wymienić. Konsystencja ok, smak, zapach... jak to mówią uczy się człowiek całe życie a błędów nie popełnia ten, co nic nie robi :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Niesyto

Dinozaur 2012 Baretka NOSAT
Posty: 391
Rejestracja: 19 paź 2013, 15:16
Medals: 2
Postać PlanetSide 2: Niesyto

Re: Problem ze sprzetem

Post autor: Niesyto » 14 maja 2016, 20:34

55 po rozruchu? Odpalaj śmiało planetę.

Edit:
Ale nie rób sobie zbytnio nadziei jak masz 55 na 100% obrotach

ODPOWIEDZ