Zmienił się regulamin forum (dodaliśmy informacje o cookies/RODO)

Najbliższe wydarzenia:


Na stałe zmieniamy komunikator na Discord'a




NOSAT: Każdy czwartek godz.: 20:30/21:00




Pancerna niedziela - Każda niedziela godz. 20:00




Dywizja Piechoty SoC - Wznowienie działania - każdy piątek i sobota o godz.: 20:00


Po więcej infromacji zapraszamy na Discorda: https://discord.gg/X8xH3dP

EVE Online,

Gdy już nawet otwierając lodówkę widzimy SatoTR w moskicie.
Awatar użytkownika
Talisha

Hall of Fame
Posty: 140
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:57
Medals: 1
Postać PlanetSide 2: Talisha

Post autor: Talisha » 17 wrz 2013, 8:43

Witajcie kochani!

Jak widzicie, nadal żyję. Choć co to za życie, bez was ;p

Wróciłam do zdrowia, tyle że mój komputer nie daje już rady w PS2, nawet przez chwilę... Próbowałam.

Nic to, jest wiele innych gier, jak np. EVE Online, do której serdecznie zapraszam. Rozmawiałam z Gepardem i paroma osobami i wiem, że jak zbierze się grupa chętnych, to z miłą chęcią się do nas podłączą.

Planujemy stworzyć własną korporację, by grać na własnych zasadach i w gronie znanych i lubianych osób.

Co do płatności za grę. Odbywa się to na 4 sposoby.

1. Płatność w grze. To koszt 13 Euro za miesiąc.
2. Płatność poprzez np. keye.pl 54 pln/mc
3. Zakup Plexa na allegro (nielegalna opcja) 30 pln/mc
4. Zakup Plexa za pieniądze w grze ISK, 500 - 600 mln na miesiąc.

Zakładając konto przez mój link, dostajecie konto Trial na 21 dni.

https://secure.eveonline.com/trial/?inv ... tion=buddy

W grze znajdziecie mnie jako Proxima Alland

Szczegóły do obgadania w tym temacie.
Obrazek

Awatar użytkownika
LTKLpl

ŻOŁD Pilot Dinozaur 2013 Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 653
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:22
Medals: 4
Postać PlanetSide 2: LTKLpl

Post autor: LTKLpl » 17 wrz 2013, 20:01

Osobiście nie zamierzam grać w EvE-a, ale tytułem zachęty dla innych:

Wyczytałem gdzieś, dość dawno temu, że dla ogarniętego gracza gra jest płatna, tylko przez pierwszy miesiąc, ponieważ zarobki osiągane w grze po tym miesiącu, spokojnie wystarczają na abonament *B)
Obrazek

Awatar użytkownika
DreDpl

ŻOŁD Diamentowy Karabin Pilot Dinozaur 2012
Death Incarnate Certyfikowany Medyk Baretka NOSAT The one
Oficer
Posty: 1389
Rejestracja: 11 sty 2013, 2:32
Medals: 8
Lokalizacja: Opole
Postać PlanetSide 2: DreDpl
Kontakt:

Post autor: DreDpl » 18 wrz 2013, 0:14

Ja za to wyczytałem gdzieś że jak już się dorobisz w tej grze to do korporacji zakrada się sabotażysta i w ciągu paru godzin niszczy bądź sprzedaje wszystko ;) :D Sam kiedyś zastanawiałem się czy nie zagrać ale jednak podziękowałem - nie mój klimat.
Obrazek

IN CASE OF EMERGENCY KEEP CALM AND CEASE FIRE, I'M ON YOUR SIDE!!

Awatar użytkownika
Talisha

Hall of Fame
Posty: 140
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:57
Medals: 1
Postać PlanetSide 2: Talisha

Post autor: Talisha » 18 wrz 2013, 11:18

Ech... No widzę, że ciężko z rekrutacją... A szkoda, bo gra naprawdę wymiata. Choć ma już swoje lata, to nie traci na jakości i całkiem przyjemnie się ogląda widoczki i modele pojazdów.

Wiesz DreD, wiadomo, że nie każdemu konwencja tej gry odpowiada. Dla mnie jest fenomenalna, ale ja zawsze lubiłam symulatory w wersji sandbox z silnie rozbudowaną ekonomią i strategią. Wszystko uzupełnione o taktyczne bitwy pvp i pve. A na tym wszystkim wisienka w postaci exploracji.
Obrazek

Lesiu38
Posty: 71
Rejestracja: 31 sty 2013, 20:54

Post autor: Lesiu38 » 18 wrz 2013, 20:02

Może się skuszę , ale nie wiem co by było a abonamentem bo niezbyt mnie stać by sobie zapewnić tą kasę , ale jeżeli można płacić przez walutę w grze to ...może ...może :D

Laser13v

Hall of Fame
Posty: 80
Rejestracja: 24 sty 2013, 0:41
Medals: 1

Post autor: Laser13v » 18 wrz 2013, 21:15

lesiu cheater ^^

Awatar użytkownika
Talisha

Hall of Fame
Posty: 140
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:57
Medals: 1
Postać PlanetSide 2: Talisha

Post autor: Talisha » 19 wrz 2013, 9:14

Lesiu, zrobimy tak, żebyś nie płacił ;p Nie zapomnij o rejestracji przez link. To nam ułatwi sprawę :D
Obrazek

Awatar użytkownika
ViruzKreigor

Dinozaur 2013
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2013, 19:56
Medals: 1
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: ViruzKreigor » 11 lis 2013, 17:56

Może się skuszę, na chwile obecną przeglądam youtube i inne strony z opisami EVE.
Zawsze są "drunk opsy" ???

Awatar użytkownika
DreDpl

ŻOŁD Diamentowy Karabin Pilot Dinozaur 2012
Death Incarnate Certyfikowany Medyk Baretka NOSAT The one
Oficer
Posty: 1389
Rejestracja: 11 sty 2013, 2:32
Medals: 8
Lokalizacja: Opole
Postać PlanetSide 2: DreDpl
Kontakt:

Post autor: DreDpl » 11 lis 2013, 18:14

Viruz no co Ty? Pograsz przez rok i potem stracisz statek za 10 tysięcy w wyniku sabotażu ;)
Obrazek

IN CASE OF EMERGENCY KEEP CALM AND CEASE FIRE, I'M ON YOUR SIDE!!

Awatar użytkownika
ViruzKreigor

Dinozaur 2013
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2013, 19:56
Medals: 1
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: ViruzKreigor » 11 lis 2013, 19:16

Dredziu to ja będę tym sabotażystą ;>
Zawsze są "drunk opsy" ???

Awatar użytkownika
Niesyto

Dinozaur 2012 Baretka NOSAT
Posty: 391
Rejestracja: 19 paź 2013, 15:16
Medals: 2
Postać PlanetSide 2: Niesyto

Post autor: Niesyto » 11 lis 2013, 21:52

Grałem ale na trialu. Gra jest tak skomplikowana że ogarnięcie jej samemu jest prawie niemożliwe. Jakby zebrać więcej osób + kogoś kto to ogarnia to mogę zagrać

Phalar
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2013, 18:40

Post autor: Phalar » 26 lis 2013, 16:54

Gracie nadal? Zastanawiałem się ostatnio nad powrotem do EVE, jakby znalazło się kilku chętnych do gry, chętnie odkurze stare konto.

EDIT:
Sprawdziłem właśnie moją postać. 30 milionów skillpointów. Grałem z przerwami (czasem dość długimi) od 2010 roku. Zawsze wszystko rozbijało się o brak sensownej korporacji - te do których dołączałem albo okazywały się mało aktywne, albo wbrew zapewnieniom leaderów nikt nie grał w europejskich strefach czasowych.
DreDpl napisał(a):

Viruz no co Ty? Pograsz przez rok i potem stracisz statek za 10 tysięcy w wyniku sabotażu ;)
Statki w eve traci się regularnie. Trzeba przestać na nie patrzeć jak na permanentne upgrade'y do postaci, a zacząć patrzeć jak na pojazdy w ps2. Kupujesz, używasz aż stracisz, wsiadasz w coś innego. No i 10 tysięcy to śmieszne pieniądze w eve ;)
Niesyto napisał(a):

Grałem ale na trialu. Gra jest tak skomplikowana że ogarnięcie jej samemu jest prawie niemożliwe. Jakby zebrać więcej osób + kogoś kto to ogarnia to mogę zagrać
Z grubsza ogarniam. Jestem w stanie pomóc z podstawowymi problemami i znaleźć informacje o tych mniej podstawowych.

Awatar użytkownika
DreDpl

ŻOŁD Diamentowy Karabin Pilot Dinozaur 2012
Death Incarnate Certyfikowany Medyk Baretka NOSAT The one
Oficer
Posty: 1389
Rejestracja: 11 sty 2013, 2:32
Medals: 8
Lokalizacja: Opole
Postać PlanetSide 2: DreDpl
Kontakt:

Post autor: DreDpl » 26 lis 2013, 19:48

Phalar napisał(a):
DreDpl napisał(a):

Viruz no co Ty? Pograsz przez rok i potem stracisz statek za 10 tysięcy w wyniku sabotażu ;)
Statki w eve traci się regularnie. Trzeba przestać na nie patrzeć jak na permanentne upgrade'y do postaci, a zacząć patrzeć jak na pojazdy w ps2. Kupujesz, używasz aż stracisz, wsiadasz w coś innego. No i 10 tysięcy to śmieszne pieniądze w eve ;)
Myślałem raczej o takiej akcji:
http://gamefaction.pl/eve-online-gracz- ... wart-9000/
Obrazek

IN CASE OF EMERGENCY KEEP CALM AND CEASE FIRE, I'M ON YOUR SIDE!!

Awatar użytkownika
marheri

Dinozaur 2013
Posty: 159
Rejestracja: 16 lut 2013, 18:17
Medals: 1

Post autor: marheri » 26 lis 2013, 20:13

Ile czasu trzeba grać farmersko w EVE, żeby zacząć zarabiać tyle ISK aby starczyło na plexa?

Phalar
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2013, 18:40

Post autor: Phalar » 26 lis 2013, 21:49

Ah, takie dziesięć tysięcy. Osobiście uważam, że takie historie właśnie dają EVE najwięcej uroku. Strata statku tych rozmiarów to cios dla całej korporacji, z setkami graczy, nie tylko dla pilota który w nim siedział. Ale spójrzmy prawdzie w oczy - nikt z nas nigdy nie będzie takiego pilotował :)

marheri napisał(a):

Ile czasu trzeba grać farmersko w EVE, żeby zacząć zarabiać tyle ISK aby starczyło na plexa?
Zależy jak farmersko. Zaczynając od zera, podejrzewam że pierwszego miesiąca po trialu nie uda Ci się wyfarmić, ale następny jest realny. Jeśli grasz na 21-dniowym trialu po zaproszeniu od kogoś kto ma już konto, ta osoba dostaje też dodatkowy miesiąc gry, więc możesz męczyć osobę, z której linka się zarejestrujesz, żeby dorzuciła się do Twojego plexa ;)
Najprostszy sposób na konkretną kasę, który można praktykować w miarę wcześnie to skanowanie systemu w poszukiwaniu ludzi, którzy robią wysoko lvlowe misje i złomowanie wraków które po sobie zostawiają. Niektórych bardzo to nudzi, ale ja to lubiłem, bo właściciele tych wraków cudownie się wściekają. No i skanowanie to umiejętność, która później bardzo się przydaje.

Awatar użytkownika
marheri

Dinozaur 2013
Posty: 159
Rejestracja: 16 lut 2013, 18:17
Medals: 1

Post autor: marheri » 27 lis 2013, 0:10

Jeżeli tak to może bym pograł, ogólnie nie mam problemu z opłacaniem subskrypcji ale jeżeli istnieje możliwość zdobycia jej bez potrzeby wydawania pieniędzy to jak najbardziej będę próbował z tego skorzystać. Postaram się pobrać grę w najbliższym czasie, jeżeli ktoś jeszcze gra w to od nas to byłbym wdzięczny za pomoc we wdrożeniu, ponieważ słyszałem, że gra może wydawać się skomplikowana.

Phalar
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2013, 18:40

Post autor: Phalar » 27 lis 2013, 0:51

No, to czekamy na odzew od reszty.

Awatar użytkownika
marheri

Dinozaur 2013
Posty: 159
Rejestracja: 16 lut 2013, 18:17
Medals: 1

Post autor: marheri » 27 lis 2013, 2:26

Pobrałem, założyłem konto i postać. Nick: Marheri Allen Zimmerman.
Na więcej nie mam siły dzisiaj ale od jutra farma :).

Awatar użytkownika
Talisha

Hall of Fame
Posty: 140
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:57
Medals: 1
Postać PlanetSide 2: Talisha

Post autor: Talisha » 27 lis 2013, 12:36

Ni i pięknie. Odezwijcie się do mnie Proxima Alland. Mam mocnego corpa, z doświadczonymi graczami, którzy chętnie wszystko wytłumaczą, pomogą itp. Mamy swoje tereny w null. Zapewnimy przeprowadzkę z hi-sec. Oraz wszelkie wsparcie. Dla nowych postaci pomoc w zdobyciu funduszy oraz kopanie flotowe w hi-sec.

EDIT:

Tak czy inaczej już możecie pakować manatki i lecieć do Amarr (chyba że już tam jesteście) To zaoszczędzi czas.
Obrazek

Phalar
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2013, 18:40

Post autor: Phalar » 27 lis 2013, 13:49

Świetnie. Jak będę w domu, reaktywuję konto i sprawdzę gdzie jestem. Dużo się w grze zmieniło przez, powiedzmy, ostatni rok? Nick w grze to Rac1mir

Awatar użytkownika
Talisha

Hall of Fame
Posty: 140
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:57
Medals: 1
Postać PlanetSide 2: Talisha

Post autor: Talisha » 27 lis 2013, 14:47

Spoko ^^ Uprzedzę naszego CEO, że przychodzi mocna ekipa z PS2 :D Ucieszy się.

Zmieniło, zmieniło :D Rubicon wyszedł tydzień temu :D Nowy dodatek, nowe zmiany, jeszcze większy świat. Ale na lepsze.
EVE już chodzi pod DX11. Więc jeszcze ładniej jest. (jak ktoś ma /cray)
Obrazek

Phalar
Posty: 7
Rejestracja: 29 mar 2013, 18:40

Post autor: Phalar » 27 lis 2013, 20:44

Reaktywowalem konto i przeprowadziłem się do Amarr. W jakich godzinach mogę Cię złapać online?

Awatar użytkownika
Talisha

Hall of Fame
Posty: 140
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:57
Medals: 1
Postać PlanetSide 2: Talisha

Post autor: Talisha » 28 lis 2013, 8:33

Już się złapaliśmy :D Zapraszam resztę do odezwania się do mnie w grze :D
Obrazek

Awatar użytkownika
marheri

Dinozaur 2013
Posty: 159
Rejestracja: 16 lut 2013, 18:17
Medals: 1

Post autor: marheri » 29 lis 2013, 11:25

Zainwestowałem w 3 miesięczną subskrypcję, niedługo też będę się do was przeprowadzał.

Awatar użytkownika
Talisha

Hall of Fame
Posty: 140
Rejestracja: 12 sty 2013, 23:57
Medals: 1
Postać PlanetSide 2: Talisha

Post autor: Talisha » 29 lis 2013, 14:18

No zafundowałeś sobie komfort gry. Ostatecznie wystarczy dwa. Pierwszy masz z triala 21 dni + 30 za subskrypcję. Razem 51. Kolejne 30 dni masz gratis, za zrobienie sobie pierwszego alta.
Dalej już nie trzeba płacić.

Ale spoko, można i tak jak ty zrobiłeś.
Polecam też kupować Game Time na którymś z portali: https://secure.eveonline.com/etc.aspx

Już nie możemy się Ciebie Doczekać!

Fly Safe o7
Obrazek

Trismus
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2013, 23:15

Post autor: Trismus » 22 gru 2013, 23:45

Polecam grę, jedyna i najlepsza w swoim rodzaju.
Oczywiście piszę o PvP, o PvE nie wiem nic poza tym, że ssie w tej grze.
Nigdzie nie ma takiej satysfakcji z pokonania przeciwnika jak w tej grze.
Oczywiście pisze o small scale PvP, bo bloby ssą.:D

Pepek
Posty: 16
Rejestracja: 25 lis 2013, 21:00

Post autor: Pepek » 23 gru 2013, 9:42

PS: Na steam jest promocja 5euro ;)
http://store.steampowered.com/app/8500/

cichy00
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2014, 23:03

Post autor: cichy00 » 27 sty 2014, 0:18

hej
gracie jeszcze w eve? :) gram w to od ponad 2 lat i jakoś sobie radze :) również mogę zaoferować swoja pomoc.
pozdro

Awatar użytkownika
Niesyto

Dinozaur 2012 Baretka NOSAT
Posty: 391
Rejestracja: 19 paź 2013, 15:16
Medals: 2
Postać PlanetSide 2: Niesyto

Post autor: Niesyto » 27 sty 2014, 11:45

To ja mam pytanie. Czy na tym dmumiesięcznym trialu jest prawdopodobne zdobycie tyle hajsu żeby kupić przedłużenie konta?

Griffin
Posty: 43
Rejestracja: 10 gru 2013, 14:24

Post autor: Griffin » 27 sty 2014, 20:30

A ja z kolei mam duży problem żeby zagrać w tą grę. Zakładam triala z polecenia na 21 dni, ściągam grę i już zacieram ręce że będę mieć takie Ogame 3d gdy nagle taki komunikat:
"Connection failed bla bla bla"
Domyśliłem się, że chodzi tu o mojego dostawcę internetu, którym jest uczelnia. Sieć akademicka ma zablokowane porty i to nie pierwsza gra z jaką mam problemy, wcześniej miałem blokadę w LoLu, WoT i na battlenecie. Nie stać mnie na umowę z innym dostawcą internetu i nie mogę nic wskórać w sprawie odblokowania portów od 2 lat.

Teraz zaczynają się jaja- spróbowałem ominąć problem zablokowanych portów programem tunelującym VPN by mieć możliwość grania. Połączyłem się z serwerem w niemczech by mieć niski ping i co? System EVE online dał mi PERMBANA za inny nr ip oO Weźcie mi wytłumaczcie jak do cholery mam zagrać w tego kosmicznego symulatora :/

cichy00
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2014, 23:03

Post autor: cichy00 » 27 sty 2014, 23:47

Niesyto
jest to mozliwe i to na 2 sposoby ;) pierwszy wymaga poswiecenia troche czasu na poczatku ale bedzie dawalo kozysci do konca gry :] robisz sobie alty do obslugi planetek a nastepnie zaczynasz skilowac maina. drugi jest taki ze zapraszam Ce do korpa w ktorym jestem (stacnonujemy w 00) i tam jest sporo kasy do wychaczenia, nawet nie posadajac zbytio skili (zbieranie zlomu i salvag) lecz potrzeba tu dobroci czlonkow korpa ale z tym to problemu nie ma :]

Griffin
wydaje mi sie ze musisz pogadac z operatorem sieci o odblokowanie portu :P moza masz znajomego informatyka co sie tym tam zajmuje albo znasz kogos kto zna kogos, a ten ktos zna ktoregos z informatykow ktory sie tym zajmuja ;)

Griffin
Posty: 43
Rejestracja: 10 gru 2013, 14:24

Post autor: Griffin » 28 sty 2014, 4:53

@cichy00

Właśnie sęk w tym, że próbowaliśmy już wszystkiego począwszy od rozmów z adminem w akademiku, negocjacji z kierownikiem akademika, wystosowaliśmy nawet przy drobnej pomocy Rady Mieszkańców i samorządu studenckiego petycję o zniesienie blokady portów i ta petycja trafiła z kilkunastoma stronami podpisów do kierownika biura Centralnego Zarządzania Uczelnianą Siecią Komputerową i nic to nie pomogło :( dlatego szukam alternatywnych rozwiązań, ale takich przez które nie zbanują mi konta jeśli kupię suba na 30 dni... 5 dyszek piechotą nie chodzi :P

Rybsko
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:50

Post autor: Rybsko » 29 sty 2014, 13:14

Niesyto napisał(a):

To ja mam pytanie. Czy na tym dmumiesięcznym trialu jest prawdopodobne zdobycie tyle hajsu żeby kupić przedłużenie konta?
To zależy tylko i wyłącznie od Twojego stylu gry. Są zajęcia mniej ciekawe i dosyc dochodowe jak kopanie czy hauling towarów z miejsca na miejsce. Chociaż to drugie wymaga zazwyczaj początkowego wkładu własnego. Możesz podjąć się eksploracji, myślę ze na początek wystarczy do tego postać mająca około 2 tyg trenowania wladowanego w tą gałąź. Jeżeli natomiast czujesz się już pewnie za sterami bardzo dochodowym przedsięwzięciem jest polowanie na pasach na statki npc. O ile to zajęcie nie przynosi praktycznie zadnych korzyści w hi secu to w low i 0,0 masz duże szanse na przypływ sporej ilosci isk w niewielkim czasie (lub stracić sporo razy więcej jeżeli masz pecha). Nie wiem jak teraz wygląda sytuacja na mapie, ale do niedawna najprzyjazniejszym regionem fo takich zabaw bylo Providence, gdzie teoretycznie obowiązywała polityka nie atakowania neutrali.

Zhar
Posty: 5
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:33

Post autor: Zhar » 05 lut 2014, 13:23

2-miesięczny trial ? trial jest chyba 21-dniowy ?

W każdym razie, Niesyto szansa zawsze jest na dorobienie się ISKów na PLEXa. Na "kopaniu" może być trudno chyba, że postawisz wszystko ona ten sposób. Szybszym sposobem są low-sec i null-sec ale tam jest niebezpiecznie za to można zdobyć itemy takie, że się ustawisz za nie na długi czas.

W sumie nudzi mnie latanie samemu to może bym polatał z wami, jak zechcecie latać z T4NKiem w EVE :D

Nie wiem jak w innych "nacjach" ale grając Gallente zainwestowałem najpierw w Venture a potem w Retrievera. Dobre koparki o sporej pojemności. Szczególnie ta pierwsza jest dobra na sam początek gry.

Nesyto jak kopiesz coś to najlepiej Plagioclase lub Pyroxeres. Najlepsze cenowo na początek.
Szukaj też miejsc gdzie nie będziesz musiał płacić zbyt dużego "podatku" sprzedając ten towar. Ja ostatnio znalazłem miejsce gdzie zamiast minusa dostawałem +0,08% do ceny podstawowej. Mało ale na kilkunastu sprzedażach to już była konkretna suma na plus.

Awatar użytkownika
Niesyto

Dinozaur 2012 Baretka NOSAT
Posty: 391
Rejestracja: 19 paź 2013, 15:16
Medals: 2
Postać PlanetSide 2: Niesyto

Post autor: Niesyto » 15 mar 2014, 21:48

Te propozycje pomocy są dalej aktualne?

PolishFalcon

Diamentowy Karabin Dinozaur 2013 Certyfikowany Medyk Baretka NOSAT
Oficer
Posty: 862
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:22
Medals: 4
Lokalizacja: Wrocław
Postać PlanetSide 2: PolishFalcon

Re: EVE Online,

Post autor: PolishFalcon » 19 gru 2016, 1:26

Nie wiem czemu nikt tego jeszcze tu nie napisał, ale w Eve mozna teraz grac za free. Wprawdzie dostajemy dostęp do bardzo małęgo contecntu, jakieś 20% gry, ale jak się dołączy do korporacji która pomoże uciułać pierwszy 1 000 000 000 ISK za który można kupić sobie miesięczną premkę to potem już wystarczy wysyłać najciężki okręt wydobywczy żeby klepał surowce i zgarniał kupę kasy my możemy w tym czasie spokojnie siedzieć na yt czy nawet grać w planete (jesli nasz komp wyrobi na dwie gry).
KEEP CALM AND RALLY ON MY WAYPOINT!

ODPOWIEDZ